SPZEK Walki z Rakiem

Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Cele główne programu

Kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół wszystkich typów w oparciu o zasady prewencji pierwotnej nowotworów zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

Cele szczegółowe programu

• zwiększenie zakresu wiedzy uczniów na temat roli poszczególnych elementów stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych poprzez zapoznanie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
  • zmotywowanie uczniów do prowadzenia zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie umiejętności dokonywania prozdrowotnych wyborów oraz modyfikacji negatywnych zachowań zdrowotnych
  • budowanie wśród dzieci i młodzieży postawy świadomej odpowiedzialności za swoje zdrowie

ORGANIZATORZY

Główny organizator projektu: Ministerstwo Zdrowia Organizator i koordynator na poziomie województwa świętokrzyskiego: Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Partnerzy programu:
Kuratorium Oświaty w Kielcach
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach Państwowa
Inspekcja Sanitarna.
Koordynator szkolny: Justyna Misiak

Założenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.
Istnieją programy ochrony zdrowia publicznego, mogące zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać szanse ich wyleczenia.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
  2. Wystrzegaj się otyłości.
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Spożywaj więcej warzyw i owoców jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
  5. Jeśli pijesz alkohol- piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe, ogranicz jego spożycie.
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
  8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
  9. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka macicy.
  10. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
  11. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.