Z życia klas 4

Terenowa lekcja przyrody klas 4a i 4b

12 czerwca 2019 roku uczniowie klasy 4a i 4b wraz z opiekunami p. Justyną Misiak, Małosią Saletrą i Romanem Bajorem, uczestniczyli w nietypowej lekcji przyrody. Zajęcia terenowe poprowadziła pani Magda, pracownik Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.Nasza przewodniczka pokazała nam rezerwat  przyrody nieożywionej i leśnej  Perzowa Góra.

Położony jest on na terenie miejscowości Hucisko w gminie Strawczyn. Został utworzony w 1995r na wzniesieniu Perzowa Góra ( 396 m npm w Paśmie Oblęgorskim) z bardzo ciekawym pomnikiem przyrody nieożywionej w postaci  unikalnego układu skał tworzących rodzaj groty, gdzie znajduje się kapliczka św. Rozalii. Na terenie rezerwatu znajdują się naturalne, wielogatunkowe drzewostany  jodłowe z udziałem buka, grabu, dębu i sosny oraz prawnie chronione gatunki roślin np. kokorycz, czosnek niedźwiedzi. W czasie zajęć uczniowie na żywo poznawali warstwy lasu, rośliny wchodzące w skład poszczególnych warstw, uczyli się rozpoznawania drzew liściastych i iglastych.
Następnie przejechaliśmy do Zagnańska, gdzie uczniowie podziwiali najbardziej znany pomnik przyrody w Polsce czyli Dąb Bartek. Król Puszczy Świętokrzyskiej liczy sobie blisko1000 lat. Pani Magda opowiedziała legendę o jego narodzinach, oraz pokazała nam jego potomka  - Bartusia.
Krótka lekcja przyrody na świeżym powietrzu, spodobała się wszystkim uczniom.