Klasa 8 c na rajdzie

W czwartek 15.09.2022 r. klasa 8c wzięła udział w zorganizowanym przez OMPiO rajdzie poświęconym Kieleckim Westerplatczykom. W marcu 1939 r., żołnierze z 2. Dywizji Piechoty Legionów z Kielc, liczącej 80 oficerów opuścili ziemię kielecką i wyjechali do Gdańska, by pełnić służbę wartowniczą.

Nikt wówczas nie przypuszczał, że będą musieli stawiać opór niemieckiej inwazji na Polskę. Bo to właśnie tam, 1 września 1939 r. o godz. 4.45 pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.  Na 202 polskich żołnierzy, kielczanie stanowili ⅓ załogi i musieli walczyć z ok. 4 tysiącami niemieckich żołnierzy. Chociaż, wg rozkazu mieli bronić 12 godzin, to walczyli heroicznie 7 dni. Westerplatte już we wrześniu 1939 r. stało się symbolem męstwa, wytrwałości i obrony. Na cmentarzu przy ul. Ściegiennego w Kielcach znajdują się cztery groby Westerplatczyków: por. Leona Pająka, kpr. Juliana Rejmer, kpr. Władysława Domonia oraz st.strz. Bolesława Rybaka. Warto o tym wiedzieć i poszukać tych grobów, by zapalić symboliczny znicz i podziękować Im za heroiczną walkę. Uczniowie klasy 8c wraz z uczniami z innych szkół, uczestnicząc w tym wydarzeniu, przywracają pamięć o wydarzeniach i ludziach z września 1939 r. Po zakończeniu pieszej wędrówki, uczniowie mieli możliwość poznać od środka  wybrane pojazdy wojskowe, wysłuchać ciekawych informacji. By nie opaść całkiem z sił, uczniowie zostali ugoszczeni gorącymi kiełbaskami. W poczuciu spełnionego obowiązku oraz satysfakcji szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.