8a z wizytą w królewskim mieście Chęciny

W dniu 7 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 8a uczestniczyli w ostatniej w szkole podstawowej wycieczce do królewskiego miasta Chęciny.

Uczniowie samodzielnie przygotowali informacje na temat historii miasta oraz atrakcji turystycznych Chęcin. Pierwszym przystankiem naszej podróży był XIV - wieczny, gotycki kościół św. Bartłomieja. Kolejna atrakcja to górujący na Wzgórzu Zamkowym Zamek Królewski.  Zamek powstał na przełomie XIII  i XIV wieku. Przechowywano w nim skarbiec koronny. Na zamku weszliśmy na basztę, z której rozciągała się widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich pasm Gór Świętokrzyskich. Duże wrażenie zrobiła na uczniach sala tortur oraz loch.

Schodząc z zamku skręciliśmy w ścieżkę, która doprowadziła nas na żydowski kirkut. Następnie przez wąskie uliczki miasta dotarliśmy do Niemczówki – jest to renesansowa kamienica wybudowana w 1570 r. Pomieszczeniem, które warto odwiedzić jest  Zbrojownia, zwana też Salą Rycerską . Znajduje się w niej wystawa uzbrojenia wojska polskiego z okresu od X do XVIII wieku. Zwiedzając „Niemczówkę” nie sposób pominąć bardzo interesujących zabytkowych piwnic. Od wejścia wita szyld, informujący o tym, że turysta wchodzi do Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego. Przenosi się zatem w świat dawnej polskiej kinematografii. Niektóre sceny z filmu „Pan Wołodyjowski” kręcone były w Chęcinach.

Oprócz pięknej pogody, przez całą wycieczkę towarzyszyły nam doskonałe humory i uśmiechy. Chyba uczniowie będą trochę tęsknili za takimi wydarzeniami. Dobrze, że zostają wspomnienia i wspólne zdjęcia:)