Klasa 4a i 4c w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

2 lutego 2024 r uczniowie klas 4a i 4c naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Centrum stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce.

Uczniowie w Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbyli naukę poprzez doświadczenia i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych, interaktywnych eksponatów. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która  ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom obserwacje, gry oraz logiczne układanki. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.
Po zwiedzeniu wystawy czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach „PRZED UŻYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z TREŚCIĄ ULOTKI, BĄDŹ SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ”. W trakcie warsztatów młodzi naukowcy, wykonując szereg doświadczeń, poznali właściwości i zastosowanie leków. Dowiedzieli  się, jakimi metodami się je otrzymuje oraz jakie wykazują mechanizmy działania. Zbadali  między innymi właściwości węgla aptecznego, kwasu acetylosalicylowego, wody utlenionej oraz witaminy C.
Wycieczka z pewnością przyczyniła się do rozwoju kreatywności i rozbudziła ciekawość świata wśród jej uczestników:)