Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale też w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki.

Data obchodów tego święta jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Społeczność naszej szkoły całym sercem włączyła się do obchodów tego wyjątkowego dnia. Powstały piękne, kolorowe skarpetki, które ozdabiają szkolne korytarze. Uczniowie chętnie założyli skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa, utrwalili swoje zaangażowanie w formie zdjęć kolorowych skarpetek. Pod opieką Pani Beaty Jarosz  odbył się konkurs plastyczny na najbardziej oryginalne skarpetki. Z mnóstwa prac wyłonione zostały te najbardziej wyjątkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

W wielu klasach odbyły się lekcje wychowawcze,  uwrażliwiające uczniów na zagadnienie niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób ze specjalnymi potrzebami.

Koordynator akcji: Samorząd Szkolny - opiekun Aneta Szpilska.

Współorganizatorzy: Małgorzata Majta, Aneta Kulik, Sylwia Pisarczyk.

Oprawa plastyczna: Beata Jarosz, Sylwia Pisarczyk.