KinoSzkoła w naszej szkole

W październiku dwie grupy uczniów naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach Interdyscyplinarnego  Programu Edukacji Medialnej „KinoSzkoła".

Klasy 1-3 rozpoczęły cykl wychowawczo-profilaktyczny od refleksji dot. znaczenia wiary we własne możliwości. Spotkanie prowadziła pomysłodawczyni programu dr Joanna Skorek- Zabłocka.  O znaczeniu wiary w siebie mówił film “Yakari i wielka podróż”.
Grupa z dużym zainteresowaniem obejrzała film, który na koniec nagrodzono spontanicznymi oklaskami. Dla klas  4-6 przeznaczono prelekcję na temat wagi uczestniczenia w grupie.
Zaprezentowano film  „Chłopiec zza szyby”.

W kolejnych miesiącach po obejrzeniu filmu „Nawet myszy idą do nieba” będziemy rozmawiać o  trudnych emocjach, takich jak lęk i strach. O stereotypach i uprzedzeniach na podstawie filmów „Dziki zachód Calamity Jane”, „Gdzie jest Anna Frank?”.
Dla klas  7- 8 wybrano spotkanie poświęcone tematowi: Smutek depresja, żałoba  jak sobie z nimi radzić? - film „ Comedy Queen”.
Po każdym seansie nauczyciele otrzymują materiały do przeprowadzenia zajęć wychowawczych na podstawie obejrzanych filmów.

O profesjonalizmie i walorach edukacyjnych programu, w którym uczestniczą nasi uczniowie  świadczy fakt, że zajęcia uwzględniają podstawy programowe nauczania przedmiotów: j. polski, wiedza o społeczeństwie, historia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie oraz szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych. Autorami scenariuszy jest RADA PROGRAMOWA, w skład której wchodzą nauczyciele, wykładowcy akademiccy, edukatorzy, psycholodzy, psychoterapeuci i filmoznawcy.
Korzyścią dla uczniów jest dostosowanie filmów do ich wieku oraz prezentacja produkcji kina europejskiego i światowego, które często nie trafiają do szerokiej dystrybucji. Uczniowie dzięki możliwości utożsamiania się z bohaterami filmów,  mogą dokonać autorefleksji  i zrozumieć otaczające ich procesy społeczne,  rozwinąć wyobraźnię emocjonalną, wzbogacić słownictwo. By doskonalić siebie łączą edukację z rozrywką.