Szkolni turyści na Karczówce

W dniu 27.10.2022 r., w piękny i słoneczny dzień, wybraliśmy się - uczestnicy kółka turystyczno-krajoznawczego na kolejną wycieczkę, tym razem na Karczówkę. Weszliśmy czerwonym szlakiem od ulicy Bernardyńskiej, zatrzymując się przy pomniku upamiętniającym górnika Hilarego Mali, który w 1646 roku znalazł bardzo dużą bryłę galeny ołowiu.

Dowiedzieliśmy się również skąd pochodzi nazwa tej ulicy. Pokonując strome wzniesienie zauważyliśmy liczne zagłębienia, czyli szyby i szybiki (na samej Karczówce jest ich ponad 3200). Zatrzymaliśmy się przy najgłębszym szybie Barbara, z którego eksploatowano ołów przez Austriaków jeszcze na początku XX wieku. Obejrzeliśmy kościół oraz figurę św. Barbary wykonaną właśnie z  tej dużej bryły ołowiu, znalezionej przez wspomnianego górnika. Na zakończenie zapaliliśmy znicz przy pomniku powstańców styczniowych, których historię już poznaliśmy. Jesienny spacer, połączony z nowymi wiadomościami o górze Karczówka, zakończyliśmy przy szkole. Czekamy na kolejne wyjścia.