Brusznia zdobyta

13 października 2022 r. grupa poznawcza miasta Kielce i regionu, czyli my, uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka turystyczno-krajoznawczego, dotarliśmy na pobliski szczyt Brusznię (312 m n.p.m.).

Wcześniej zapoznaliśmy się z mapą tego terenu, odszukaliśmy miejsce docelowe oraz wyznaczyliśmy trasę wędrówki. Dzięki mapie mieliśmy świadomość, że wędrujemy przez Chęcińsko - Kielecki Park Krajobrazowy, czyli obszar objęty ochroną.

Górujący obecnie na szczycie 30 metrowy krzyż, jak również wszystkie poprzednie krzyże ustawione w tym miejscu świadczą o żywej pamięci o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce prawie 160 lat temu. Dowiedzieliśmy się, że tym miejscem opiekują się mieszkańcy Kielc, jak również harcerze. Sprzyjająca pogoda oraz zainteresowanie nas wszystkich pomogło nam lepiej poznać miejsce położone tak blisko szkoły,  choć większość z nas była na Bruszni po raz pierwszy.  Mamy nadzieję, że nie ostatni.