16 - 22 września - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu  to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku.Tegoroczna edycja tygodnia odbywa się pod hasłem „Lepsze połączenia” - przesiadaj się i jedź!

Hasło to obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście. Głównym celem wydarzenia jest zachęcenie ludzi do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu oraz zachęcenie do poszukiwania alternatywnych sposobów podróżowania.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczniowie klas IV b, IV c oraz Va wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym zachęcali rówieśników do korzystania na co dzień z komunikacji publicznej, rowerowej oraz pieszej. Prace zaprezentowane zostały na szkolnym korytarzu. Niecodziennym elementem wystroju był rower i hulajnoga, które przyciągały wzrok i nie pozwoliły przejść obojętnie obok wystawy.

W rowerowym koszyku znalazły się ulotki przygotowane przez uczniów z koła ekologiczno - geograficznego z klasy 8a. Młodzież zachęca w nich do korzystania ze środków transportu, które mają obojętny wpływ na środowisko. W ulotce znalazły się też informacje o negatywnych konsekwencjach korzystania z tradycyjnego transportu spalinowego oraz ukazanie pozytywnych stron płynących z korzystania z usług transportu miejskiego

Uczniowie koła pod opieką pani Justyny Misiak przygotowali również konkurs z nagrodami dla wszystkich chętnych uczniów. W czasie długiej przerwy, odpowiadając prawidłowo na wylosowane pytanie z dziedziny ekologii, można było wygrać długopis, breloczek, podkładkę pod mysz czy smycz.
    Wierzymy, że wszelkie działania służące rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia powietrza, czy zagęszczenia ruchu, mogą przynieść pozytywne skutki. Małymi krokami, zaczynając od siebie oraz dając przykład innym, jesteśmy w stanie poprawić nasz komfort życia. Bądźmy „eko”!