Wycieczka po Kielcach

W czwartek, 21 października 2021 roku, uczniowie uczęszczający na kółko turystyczno-krajoznawcze udali się, wraz z nauczycielem p. Małgorzata Saletrą na pierwszą wycieczkę. Skoro pierwsza, to musiała dotyczyć początków naszego miasta, dlatego też uczniowie poznawali zarówno fakty, jak i legendy z nim związane. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Placu św. Wojciecha, gdzie na murze okalającym kościół św. Wojciecha umieszczona jest tablica, upamiętniająca początki Kielc jako osady wczesnośredniowiecznej wraz z napisem „ Tu stał dom, który dał początek miastu”.

Idąc w kierunku Rynku mieliśmy świadomość podążania najstarszą ulicą miasta, czyli ul. Bodzentyńską. Rynek, Ratusz (dzisiejszy jak i wcześniejszy) oraz kamienice otaczające plac, były świadkami ważnych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Po krótkim odpoczynku, przeszliśmy ulicą Dużą na Wzgórze Katedralne poznając zabytkowe obiekty, te które przetrwały do naszych czasów jak Katedrę czy Pałac Biskupów Krakowskich oraz te, które znamy jedynie ze zdjęć tj. Brama Krakowska oraz Cerkiew znajdująca się na dzisiejszym skwerze Stefana Żeromskiego. Po długim spacerze, ale przy pięknej i sprzyjającej pogodzie, zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły, planując już kolejną wycieczkę w ramach naszego kółka. Zapraszamy kolejnych chętnych uczniów do poznawania naszego miasta.