4a i 4c w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

12 lutego uczniowie klas 4a i 4c wzięli udział w wycieczce do centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych, interaktywnych eksponatów. Uczestnicy zajęć mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała.
Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom układanki logiczne oraz gry zręcznościowe.
Obie klasy uczestniczyły również w warsztatach "Kolorowo ale czy zawsze zdrowo?" Podczas zajęć uczestnicy  mogli porównać produkty żywnościowe pod kątem ich składu chemicznego, poznać różne rodzaje dodatków do żywności oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. Dzieci, pod nadzorem animatora badały skład chemiczny ulubionych produktów pod kątem występowania w nich dodatków do żywności, nauczyły się czytać ze zrozumieniem etykiety na produktach spożywczych. Ponadto, podczas warsztatów dowiedziały się w jaki sposób odróżnić produkty naturalnie barwione od tych zabarwionych sztucznie i udowadniały, że tak chętnie reklamowana żywność typu light, nie zawsze jest zdrowa.

Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.

Wycieczka podobała się wszystkim uczestnikom. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę z wielu dziedzin nauki i rozwinęli swoje zainteresowania, a niektórzy postanowili jeszcze raz kiedyś odwiedzić Centrum Nauki Leonardo da Vinci.