Z życia klas 5

Czym skorupka za młodu nasiąknie... - uczniowie z 5a uczą segregacji w przedszkolu!

Czy Biedronki i Delfinki wiedzą czym jest segregacja? Co i jak segregować żeby pomóc planecie?

W piątek 10 stycznia uczniowie z klasy 5a z koła ekologicznego, wraz z opiekunem koła panią Justyną Misiak, uczyły maluchy z przedszkola czym jest segregacja. Czteroletnie Biedronki i sześcioletnie Delfinki bardzo dużo wiedziały o segregacji a po wizycie starszych kolegów z pewnością będą ekspertami w tej dziedzinie:)

Piątoklasiści stanęli na wysokości zadania. Uczniowie sami podzielili się na grupy i przygotowali wierszyki i zagadki na temat segregacji papieru, szkła, metalu, plastiku i odpadów biodegradowalnych. Opowiedzieli przedszkolakom do jakich pojemników należy wrzucać poszczególne odpady, aby w przyszłości mogły być powtórnie wykorzystane. Na koniec zaśpiewali piosenkę o tym, że plastik wcale nie jest taki fantastyczny…

Po zajęciach przedszkolaki przekonały się, że segregacja śmieci zwiększa naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy. Ucząc zasad segregacji, a nawet szerzej - ekologii, robiąc to systematycznie i od najmłodszych lat, wyrabiają się nawyki które będą procentowały w przyszłości.

Przedszkolakom bardzo podobała się lekcja ekologii przygotowana przez starszych kolegów. Kto wie? Może jeszcze kiedyś ich odwiedzimy:)

Segregacja w liczbach:

• Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania,

• produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu),

• jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypiska w całej Polsce trafi rocznie 10 tysięcy ton szkła,

• każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny.