Z życia klas 5

Klay 5a i 5c z wizytą w "Olejarni Zagłoby"

23 września klasy 5a i 5c wzięły udział w niecodziennej lekcji przyrody. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Mikułowice, gdzie na wsane oczy, uszy i nosy wzięli udział w wytłaczaniu oleju.

Skorzystaliśmy z zaproszenia kieleckiej Ligi Ochrony Przyrody, która tropem świętokrzyskiej przyrody zaprowadziła nas na Ponidzie. W Mikułowicach koło Buska Zdroju, w "Olejarni Zagłoby"uczniowie poznali staropolską tradycję "bicia " ojejów oraz ich walory smakowe. Warsztaty połączone były z degustacją naturalnych olejów. Smakowane były m.in. olej rdzawy, makowy, rzepakowy, konopny, słonecznikowy, z czarnuszki i pestek dyni.

Po wizycie w olejarni udaliśmy się do Krzyżanowic, gdzie w siedzibie Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych czekały na nas kolejne atrakcje. W trakcie warsztatów uczniowie ćwiczyli i  rozwijali zmysł wzroku, smaku i dotyku, kształcili spostregawczość oraz umiejętność obserwowania obiektów i zjawisk przyrodniczych. Zajęcia pomogły w kształceniu logicznego myślenia poprzez szukanie związków między obiektami i zjawiskami. W czterech zespołach przeprowadzali różne eksperymenty i doświadczenia z wodą i olejem, samodzielnie wykonali pachnący, lawendowy olejek do masażu.

Uczniowie wzięli również udział w prelekcji, w trakcie której poznali historię Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i poznali ich rozmieszczenie na mapie naszeo województwa. Byli również na plantacji dziewięćsiła popłocholistnego, który znajduje się w logo parków krajobrazowych.

Piękna słoneczna pogoda, udział w warsztatach i wysiłek umysłowy zaostrzyły apetyty, które zaspokojone zostały pyszną kiełbaską upieczoną na ognisku.