Dzień Zwycięstwa

Na oficjalnej uroczystości przed Wojewódzkim Domem Kultury zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze, kombatanci czy młodzież szkolna oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po odegraniu hymnu państwowego, przemówieniach okolicznościowych i salwie honorowej, zebrani przeszli na Cmentarz Wojskowy przy ul. Ściegiennego. Tam odbyła się modlitwa za żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, a także złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz mieszkańców Kielc.

To państwowe święto, które upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. Zostało ono wprowadzone przez Sejm w 2015 roku. Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane wcześniej na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała zniesienie dekretu z 1945 roku, który je wprowadził.