Upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W niedzielę 22 stycznia uczniowie z klas VI, VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wybuch najkrwawszego z powstań XIX wiecznych – styczniowego.

Mszą Świętą w intencji ojczyzny i jej obrońców rozpoczęły się w kościele św. Karola Boromeusza na kieleckiej Karczówce uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Po nabożeństwie odsłonięto dwie tablice – poświęconą ojcu Kolumbinowi Tomaszewskiemu, ostatniemu bernardynowi z klasztoru na Karczówce oraz pięciu mieszkańcom wzgórza, którzy zginęli w walce z bolszewikami w 1920 roku.

Następnie pełnomocnik premiera RP, przedstawiciele Senatu RP, władz samorządowych oraz radni wraz z mieszkańcami złożyli wieńce przed pomnikiem powstańców, który znajduje się za murami klasztoru, po jego północno-zachodniej stronie.

– Powstanie styczniowe wybuchło jako odpowiedź na represje ze strony zaborcy rosyjskiego – powiedział Wojciech Labuda, do spraw ochrony miejsc pamięci.