Rok szkolny 2020/2021

Innowacje realizowane w b.r.sz.

Innowacje pedagogiczne to nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, które mają na celu poprawę jakości pracy placówki                 i  przynieść wymierne korzyści dla rozwoju dziecka.  Innowacje są działaniami nowatorskimi, dzieci mogą doświadczyć czegoś nowego, innego, a jej prowadzenie koncentruje się wyłącznie na nich.

W  oddziałach przedszkolnych w bieżącym roku szkolnym realizowane są następujące innowacje pedagogiczne:

• Logopedyczna gimnastyka buzi i języka. Zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3-letnich – autorstwa p. Małgorzaty Siwoni,  której nadrzędnym celem jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy u dzieci oraz stymulowanie rozwoju mowy w taki sposób, aby potrafiły porozumiewać się z otoczeniem. Dzieci podczas zajęć będą pracowały nad usprawnianiem motoryki narządów artykulacyjnych oraz ich właściwej koordynacji.

• Paluszkowa gimnastyka dla małego smyka – autorstwa p. Eweliny Jędrochy. Założeniem innowacji jest wzbogacenie programu nauczania o nowe treści, formy i metody służące rozwijaniu motoryki małej uwzględniając cały rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Niniejsza innowacja metodyczna polega na prowadzeniu zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem elementów metody               D. Dziamskiej: „Edukacja przez ruch”, metody M. Bogdanowicz: „Dobrego Startu”, a także tzw. zabaw i wierszyków paluszkowych.

• Gimnastyka ręki dla małego smyka - autorstwa p. Joanny Nosek. Jest to innowacja metodyczno-programowa, w której  będą wykorzystane następujące metody: Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz, Metoda Aktywnego Słuchania Batti-Strauss, Gimnastyka Paluszkowa D. Dolya i J. Holdera, Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Terapia Ręki oraz różne zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Podejmowane działania będą dawały dzieciom możliwość poznawania świata wielozmysłowo. Stosując aktywne metody w pracy z dziećmi wpłynie to na rozwój twórczego myślenia, kreatywność oraz rozbudzi zainteresowanie otaczającym  światem.

• Matematyka dla smyka - autorstwa p. Aleksandry Stachury, która  ma na celu rozwijanie kompetencji matematycznych z wykorzystaniem metody prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Metoda ta sprzyja rozwojowi inteligencji operacyjnej dzieci, uodparnia je na sytuacje trudne i rozwija umiejętności matematyczne. Ma ona na celu zaciekawienie dzieci treściami matematycznymi, rozbudzenie aktywności poznawczej oraz inspirowanie do kreatywnego myślenia.