Z życia klas 0

Klasa 0A w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

Dizajn -  to podejmowanie działań o nowoczesnym charakterze, które dotyczą projektowania przedmiotów użytkowych i różnych przestrzeni. Aby dowiedzieć się więcej na temat dizajnerstwa, bardzo modnego w ostatnich latach,  pojechaliśmy w dniu 17 kwietnia do Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Jest to nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjne, gdzie mieszczą się wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej i Galerii Brama. Główne założenia działalności Instytutu to promocja, eksperyment, produkcja i edukacja. Bazę do realizacji tych działań stanowią pracownie z bogatym zapleczem technicznym, w których powstają dizajnerskie projekty użytkowe.

Podczas warsztatów praktycznych uczestniczyliśmy w eko lekcji „Papier czerpany w praktyce”, która miała na celu przybliżenie  zasad ochrony środowiska naturalnego. Każdy z nas powinien znać i stosować  te zasady

w imię bycia „eko”. Ubraliśmy się w ochronne fartuchy i  pod okiem profesjonalnych instruktorek wykonywaliśmy papier czerpany w trzech odcieniach. Wykorzystaliśmy do tego  rozdrobione wytłoczki po jajkach

i wysuszone siano. Efekt naszego projektu był znakomity. W ten sposób poznaliśmy warsztat pracy projektanta.

Byliśmy również w bibliotece Instytutu, w której ku naszemu zdziwieniu oglądaliśmy dizajnerskie książki dla dzieci. Zobaczyliśmy też wystawę dotyczącą układania kwiatów, bo przecież piękne kompozycje kwiatowe to też nowoczesne projekty.

Teraz już wiemy, że dizajn można spotkać w każdej dziedzinie życia. Na pewno tu jeszcze wrócimy, aby poznać nowe dizajnerskie projekty!