7a na niezwykłej lekcja o emocjach i Sienkiewiczu

9 marca klasa 7a wraz z opiekunami, panią Justyną Misiak i Martyną Malarczyk, brała udział w niepowtarzalnej lekcji w Muzeum Narodowym w Kielcach pt. “O emocjach - wokół jednego obrazu”.

Obrazem analizowanym przez uczniów była praca Gustawa Gwozdeckiego “Wieczna tęsknota. Ulica paryska”. Młodzież odpowiadała  na pytania: Jak doświadczenia wpływają na ich percepcję? Czy potrafią spojrzeć na obraz obiektywnie? Tworząc narrację obrazu, uczestnicy poznali przeciwstawne emocje i dowiedzieli się, czym różni się lęk i strach, jakie ma znaczenie w ich codziennym życiu, oraz jakie inne emocje, towarzyszące im na co dzień mogą być ukryte w malarskiej wizji artysty.

Po lekcji w muzeum uczniowie odwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili stałą wystawę prezentującą dokonania naszych przodków – od powstania kościuszkowskiego po okres PRL.

Następnie uczestniczyli w warsztatach “Henryk Sienkiewicz – ku pokrzepieniu serc”. Stworzyli piękne plakaty prezentujące twórczość i życie naszego patrona szkoły.