Z życia klas 2

2a w Narodowym Banku Polskim

14 marca uczestniczyliśmy w wycieczce do Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Warszawskiej. Wycieczka była  zorganizowana w ramach realizacji Projektu „Coś za coś – siła pieniądza”.  Pan Łukasz Pastuszyński oprowadził nas po Banku i opowiedział o roli i zadaniach tej instytucji.

Zwiedziliśmy też wystawę poświeconą historii polskiej złotówki, oglądaliśmy  monety okolicznościowe, które zostały wybite z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po tym wstępie czekało na nas jeszcze wiele atrakcji. Udaliśmy się do pomieszczeń tylko dla pracowników banku, aby tam wejść,  trzeba mieć przepustki. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni. Podczas spotkania mówiliśmy o polskich i zagranicznych banknotach. Mieliśmy okazję obejrzeć banknoty z najodleglejszych zakątków świata. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, niektórymi chcielibyśmy się  podzielić.  

Czasami zdarza się, że mamy uszkodzony banknot i nie wiemy, co z nim zrobić. Czy uszkodzony, nadpalony banknot można wymienić w banku? Zniszczony banknot można wymienić w banku, jeśli powierzchnia banknotu nie jest zniszczona w 75%, to otrzymamy nowiutki banknot o nominale zniszczonego. Natomiast jeśli banknot jest zniszczony w 50%, to otrzymamy połowę nominału banknotu. Pan opowiedział nam, że nawet spalone w popiół banknoty można poddać badaniom i na podstawie rodzaju i wagi popiołu ustalić straconą wartość pieniędzy. Aby nie przeżywać takich historii, lepiej trzymać pieniądze bezpiecznie w banku, a nie w kominkach lub zakopane w ziemi.  

Czy ktoś zastanawiał się, jak długie jest życie polskiego banknotu w obiegu? My na to pytanie odpowiadaliśmy 5, 10 lat i bardzo byliśmy zdziwieni, gdy dowiedzieliśmy się, że” życie” banknotu kończy się po 8-9 miesiącach. Po tym okresie jest wycofywany, mielony i palony lub przetwarzany czasami na brykiety do kominka. Na zdjęciach zobaczycie  w workach ścięte banknoty. Przez chwilę mogliśmy potrzymać taki worek,  w którym było aż 4 miliony!!!  Szkoda, że w kawałkach. Waga takiego worka to ok. 20 kilogramów!!! Worek był ciężki, ale któż by nie chciał potrzymać nawet ściętych 4 milionów!!! Mimo dobrych zabezpieczeń polskich banknotów zdarzają się fałszywe i trzeba być zawsze czujnym. Jak rozpoznawać, czy banknot  jest prawdziwy? Można pogłaskać władcę, widniejącego na banknocie, po włoskach, wyczujemy wówczas lekką chropowatość na banknocie. Innym sposobem może być sprawdzenie znaków wodnych, jest ich kilka i trzeba je znać. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów, ale ważne jest obejrzenie banknotu z wszystkich stron i zaszeleszczenie nim. 

Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi Pastuszyńskiemu za ciekawe spotkanie i pogłębienie naszej wiedzy o polskich banknotach. 

Galeria

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im.Henryka Sienkiewicza w Kielcach
    ul. Krzemionkowa 1
  • centrala (41) 36-76-167,

Galeria zdjęć