Z życia klas 2

Coś za coś – siła pieniądza II

W ostatni dzień przed feriami 13 stycznia uczestniczyliśmy w kolejnych warsztatach projektu edukacyjnego „ Coś za coś – Siła pieniądza” pod hasłem „W poszukiwaniu złotego środka – historia banknotu”. Poznawaliśmy tym razem historię banknotu, oglądaliśmy pod mikroskopem włókna celulozy, które są jednym ze składników polskich banknotów.

Ciekawym doświadczeniem było odkrywanie zabezpieczeń banknotu 10 zł, które obserwowaliśmy pod specjalnym urządzeniem – testerem banknotów UV. Na zakończenie warsztatów wykonaliśmy własny banknot. Warsztaty wyposażyły nas w wiele ciekawych wiadomości o banknotach. Kilkoma chcielibyśmy się podzielić. Zaczniemy od pytania: dlaczego powstały banknoty? Obawiano się, że kruszce na monety mogą się skończyć. Poza tym banknoty były w podróży  wygodniejsze w użyciu od złotych czy srebrnych monet. Można ich było emitować więcej. Pierwsze banknoty wprowadzili Chińczycy w IX wieku. Nazywały się Kuan. Drukowano je na żółtym papierze, czarną czcionką i zawierały czerwoną pieczęć. Były bardzo duże, mniej więcej wielkości kartki z bloku A4. Pierwsze wzmianki o pieniądzach z papieru dotarły do Europy za pośrednictwem włoskiego podróżnika Marco Polo, ale Europejczycy wynalazek ten traktowali z dystansem i ironią. Zastanawiali się, w czym  papier lub pergamin miał być lepszy od złota? Przez wiele stuleci banknoty nie przyjęły się w Europie. Pierwsze banknoty na obszarze  Europy pojawiły się w Szwecji w XII wieku (1666r.) i nazywały się daler. Wyparły one monety z miedzi, które czasami ważyły 20 kilogramów i nazywały się Platmynt. Pierwsze banknoty w Polsce weszły w obieg w XVIII wieku, (w 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej), czyli ponad 100 lat po szwedzkich banknotach. Historia banknotów jest bardzo ciekawa, zachęcamy do poszukiwania informacji na temat historii polskich banknotów.