Z życia klas 2

Coś za coś – siła pieniądza

Klasa 2a uczestniczy w realizacji projektu edukacyjnego „Coś za coś – Siła pieniądza”. Projekt obejmuje 3 warsztaty, wycieczkę do Oddziału NBP i grę detektywistyczną. Celem projektu jest m.in. wzrost wiedzy dzieci na temat dziejów pieniądza, jego wartości i roli w działalności człowieka oraz rozwijanie umiejętności matematycznych i praktycznych dzieci w wykorzystaniu pieniędzy w sytuacjach życiowych.

Projekt ten jest objęty patronatem Narodowego Banku Polskiego i realizowany jest w Kieleckim Parku Technologii. Pierwsze warsztaty  pod hasłem „Coś za coś – czyli byk, sakiewka i narodziny pieniądza” odbyły się 13 grudnia Podczas warsztatów poznaliśmy historię pieniądza, uczestniczyliśmy w wybijaniu monety w mennicy. Dodatkowymi atrakcjami było obejrzenie filmu o źródłach energii odnawialnej i zwiedzanie wystawy w Kieleckim Parku Technologii.

Historia pieniądza rozpoczyna się po rewolucji neolitycznej, kiedy ludzie zrezygnowali z wędrownego trybu życia na rzecz osiadłego trybu życia. Zaczęli produkować żywność, uprawiając zboże i udomowiając zwierzęta. Było to bardzo dawno temu, w naszym kręgu cywilizacji w latach ok. 10000 - 4000 p.n.e. Początkowo ludzie wymieniali się towarami, które sami wyprodukowali. Ten okres  określa się  pojęciem barter-  wymiany bezgotówkowej. Słabą stroną wymiany było to, że nie zawsze się opłacała i zaspokajała potrzeby ludzi, była też pracochłonna. Z czasem ta wymiana została wyparta, poszukiwano takich środków płatniczych, które mogły być uniwersalne i porównywalne. Powstało pojęcie płacidło – różne  w różnych rejonach świata. Płacidłem były: przyprawy, miód, skóry i futra zwierząt, bursztyny, muszle, zboże, zwierzęta. Nadal poszukiwano takiego środka płatniczego, który byłby podzielny i można byłoby go wydawać, rozmieniać. Takim środkiem okazały się  kruszce – żelazo, miedź, brąz potem złoto, srebro. Dzielono je na sztabki, kulki, krążki, a potem monety. Pierwsze monety wybito w VII wieku p.n.e. w Lidii, obecnie są to tereny Turcji. Monety były wybijane z elektrunu -  stopu srebra i złota. Pierwsza polska moneta to srebrny denar. Wybijana prawdopodobnie za czasów Mieszka I w X wieku.
Poznaliśmy również znaczenie pojęć: awers, rewers, bilon, nominał.

Ta notatka jest malutkim wycinkiem tego, jaką wiedzę zdobywamy podczas tych warsztatów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Galeria
 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im.Henryka Sienkiewicza w Kielcach
    ul. Krzemionkowa 1
  • centrala (41) 36-76-167,

Galeria zdjęć