Godzina dla Ziemi WWF 2024

Gdy strumyk płynie z wolna…

Rozpoczęło się wielkie odliczanie związane z wyjątkową akcją społeczną pt.: „Godzina dla Ziemi WWF 2024”. Dokładnie o godz. 20:30 w dniu 23 marca br., na całym świecie zgasną światła podczas niezwykłej akcji zainicjowanej przez organizację ekologiczną WWF.

Tegoroczne symboliczne zgaszenie oświetlenia w Polsce dedykowane będzie rzekom. Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś o wiele bardziej cennego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy, to dla wielu z nas miejsce do rekreacji. Rzeki są naszym dziedzictwem, które pilnie potrzebuje pomocy.

SP 31 również  włącza się do akcji. Uczniowie klas czwartych ożywili szkolną rzekę. W przygotowanej na korytarzu rzece, płynącej ze źródła w górach do ujścia w morzu, umieścili przygotowane przez siebie wodne organizmy. Rzeka wypełniła się rybami, rakami, żabami i ślimakami. Na brzegach pojawił się piękny tatarak i pałki wodne, a nad wodami rzeki fruwały papierowe ważki. Uczniowie przygotowali na kartkach informacje z odpowiedzią na pytanie “Dlaczego należy dbać o polskie rzeki”. Zorganizowany został konkurs na nazwę naszej szkolnej rzeki. Na makiecie Gór Świętokrzyskich, zainstalowanej w pobliżu rzeki, można zapoznać się z rozmieszczeniem świętokrzyskich rzek, a także sprawdzić swoją wiedzę odszukując na mapie 10 największych rzek w Polsce.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Nie ma się co dziwić. Wszak nie w każda szkoła ma swoją własną rzekę:)

Akcję przygotowały: Justyna Misiak i Małgorzata Saletra