Historia szkoły

Wraz z rozbudową osiedla Podkarczówka w 1984 r. zrodziła się potrzeba utworzenia filii Szkoły Podstawowej nr 3 w Kielcach. Kierownictwo powierzono mgr Wandzie Kastek. Początkowo nauka odbywała się w wynajętych czterech salach lekcyjnych budynku szkoły przyzakładowej Fabryki Łożysk Tocznych „Iskra”. Jednocześnie trwały prace przy budowie obecnego budynku szkoły, na obszarze 28 tys. m². Od roku 1985 dyrektorem nowej placówki został mgr Romuald Bielenda. Tę funkcję sprawował do 2002 r. W czasie największego rozwoju osiedla w szkole uczyło się 1400 uczniów w 51 oddziałach. 5 maja 1988 r. , w 142 rocznicę urodzin pisarza, uroczyście nadano szkole imię Henryka Sienkiewicza. W uroczystościach wzięły udział znane osobistości, m.in. pisarka i redaktor wydawnictw Polskiego Radia i Telewizji Barbara Wachowicz oraz wnuczka pisarza – Maria Sienkiewicz.

W roku szkolnym 1990/1991 powstało VIII Liceum Ogólnokształcące, które imię Patrona przyjęło 29 kwietnia 1998 roku. W liceum uczyło się wówczas 540 uczniów.

Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania z dn. 12 II 1999 r. , w wyniku reformy przeprowadzonej przez MEN , powstało Gimnazjum nr 15. Odtąd w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15 funkcjonowały trzy typy szkół. Dzięki oddzielnym pawilonom i powierzchni budynku ( ponad 12 tys. m²) współpraca i nauka przebiegały harmonijnie.

W roku szkolnym 2002/2003 dyrektorem ZSO nr 15 został mgr inż. Marian Tuz, który sprawował tę funkcję przez 10 lat , do 2012 roku.

W roku szkolnym 2012/2013 funkcję dyrektora objęła mgr Marta Dibelka.

Rozpoczęto prace remontowe budynku szkoły.

W 2015 roku zakończyła się termomodernizacja , obejmująca wymianę okien, ocieplenie budynku i nową elewację. Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 miliona złotych, z czego 3,6 miliona stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie trwały prace wewnątrz budynku, polegające na remontowaniu łazienek, sal gimnastycznych. Kontynuowano malowanie korytarzy i sal lekcyjnych.

W 2016 roku oddano nowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz kort tenisowy z nawierzchnią poliuretanową. Koszt inwestycji wyniósł 840 tys. zł.

Zgodnie z nowymi potrzebami zmienił się standard wyposażenia sal lekcyjnych: w większości zamontowano rzutniki oraz komputery z dostępem do Internetu.

Jednocześnie z powodu niżu demograficznego zmniejszała się liczba oddziałów w VIII LO. Ostatnia klasa licealna zakończyła naukę w roku szkolnym 2014/2015. Na posiedzeniu rady Miasta w 2017 r. podjęto ostateczną decyzje o likwidacji VIII Liceum Ogólnokształcącego.

Wraz ze zmianami prawnymi i reformą systemu edukacji zakończono funkcjonowanie gimnazjów. Ostatnie dwie klasy gimnazjalne opuściły szkołę w roku 2018/2019.

Z dniem 1.09.2017 r. roku oficjalnie ZSO nr 15 przekształcono w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Kielcach.

Od września 2017 r. rozpoczęło działalność publiczne przedszkole przy SP nr 31, przeznaczone dla ok. 90 dzieci. Od roku szkolnego 2018/2019 na placu szkolnym powstał plac zabaw dla dzieci uczęszczających do 4-5 grup przedszkolnych. Każdy oddział przedszkolny ( Motylki, Biedronki, Pszczółki i Delfiny) posiada nowoczesną salę dydaktyczną z kolorowymi, estetycznymi wnętrzami oraz telewizorem z podłączonym laptopem.

Nad rozwojem dzieci czuwa wykwalifikowana , kompetentna kadra pedagogiczna, prowadząca zajęcia przy zastosowaniu nowoczesnych technik informacyjnych. Wicedyrektorem odpowiedzialnym za pracę w przedszkolu jest od roku szkolnego 2019/2020 – mgr Anna Chmielewska.

Szkoła , zbudowana z 4 pawilonów, mieści w pawilonie A – bibliotekę , świetlicę, gabinet pielęgniarki, pokój kierownika administracji, księgowość, stołówkę i kuchnię.

W pawilonie B znajdują się sale klas 1-3. W pawilonie C oraz na parterze pawilonu D– sale klas 4-8 oraz sekretariat i pokoje dyrektora i wicedyrektorów. Ponadto wysuniętą część budynku stanowi obszerny pawilon sportowy , składający się z dużej sali , małej sali oraz sal do gimnastyki, z siłowni i szatni .

Wnętrze szkoły jest kolorowe, estetyczne i jasne dzięki przeszklonym korytarzom i holom.

Funkcję kierownika świetlicy pełni , od 2017 roku, mgr Elżbieta Lasota.

Wicedyrektorem Szkoły Podstawowej od roku szkolnego 2017/2018 jest mgr Agnieszka Adydan, a

Dyrektorem Szkoły od roku szkolnego 2012/2013 - mgr Marta Dibelka.