Moje miasto bez elektrośmieci

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu „Moje Miasto Bez Elektrośmieci”. Jego celem jest wsparcie samorządu w tworzeniu efektywnego i funkcjonalnego systemu zbierania elektrośmieci oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców. Szkoły przystąpiwszy do programu, korzystają z Funduszu Oświatowego, który przeznaczony jest na zakup nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych.

Program "Moje miasto bez elektrośmieci" popierają najważniejsze instytucje tj. Ministerstwo Środowiska, Minister Edukacji Narodowej oraz Związek Miast Polskich. Koordynatorem działań w szkole jest Dorota Dominiczak.

Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w realizacji tego programu.

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to odpady niebezpieczne. Zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Stare i zużyte sprzęty rzadko przydają się w przyszłości – nie powinno się ich przechowywać w domu, na strychach i piwnicach.

GDZIE MOŻNA ODDAĆ ELEKTROŚMIECI?

Elektrośmieci możemy przynosić do szkoły, będą składowane w szatni pawilonu C. (Proszę o fakcie przekazania elektrośmieci poinformować wychowawcę klasy, by udostępnił pomieszczenie)
Elektrośmieci o małych gabarytach można oddawać wychowawcom klas.

Elektrośmieci można też oddać do podanych niżej Punktów Zbierania Elektrośmieci.  Proszę wówczas pamiętać o pobraniu Kuponu Funduszu Oświatowego, a następnie przekazanie go wychowawcy klasy.

Zebrane kupony, zostaną zamienione na punkty, za które szkoła będzie mogła zamówić pomoce dydaktyczne. Im więcej kilogramów zbierzemy tym atrakcyjniejsze pomoce możemy zamówić. (Nie otrzymaliśmy kuponów do ręki, trzeba spisać przywieziony sprzęt i poprosić o potwierdzenie oddania, konsultant z firmy pzekaże kupony do szkoły)

UL. Massalskiego 3, Parking przy CH Pasaż Świętokrzyski

UL. Radomska 20C, Parking CH Real

Godziny otwarcia: Pierwsza sobota miesiąca w godz. 9.00-14.00

Na wyżej wymienionych parkingach szukamy zielonego samochodu typu dostawczego tzw. Wozu ElektroEko (lepiej przyjechać po 10.00)

Terminy zbiórki Wozu ElektroEko: 5III, 2IV, 7V

Kupony są w różnych kolorach:

1. kupon granatowy o wartości 2 pkt. za każdy ZSEE typu: żelazko, telefon komórkowy, klawiatura, akcesoria komputerowe, radio przenośne, toster, czajnik, suszarka do włosów, magnetowid, zabawka elektryczna, odtwarzacz DVD, mikser, młynek do kawy, zegar, kamera, waga, świetlówka, depilator, golarka, i inne ZSEE od 1 do 2kg.
  2. kupon fioletowy o wartości 3 pkt. za każdy ZSEE typu: monitor LCD, laptop, ekspres ciśnieniowy, i do kawy, drukarka, faks, maszynka do mięsa, frytkownica, instrumenty muzyczne, wiertarka, wzmacniacz dźwięku, radioodbiornik, komputer, robot kuchenny, wieża AUDIO, i inne ZSEE od 2,01 do 5kg.
  3. kupon żółty o wartości 7 pkt. za każdy ZSEE typu przenośna kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa, sprzęt HI-FI, odkurzacz, maszyna do szycia, sprzet nagłośnieniowy, kopiarka, kasa fiskalna, i inne ZSEE od 5,01 do 10kg.
  4. kupon pomarańczowy o wartości 12 pkt. za każdy ZSEE typu: monitor i telewizor kineskopowy, sprzęt HI-FI,, sprzęt sportowy z elektrycznymi i elektronicznymi częściami składowymi, zestaw kina domowego, inne ZSEE od 10,01 do 15kg.
  5. kupon zielony o wartości 25 pkt. za każdy ZSEE typu: urządzenia chłodnicze, lodówka, pralka, zmywarka, zamrażarka, kserokopiarka, kuchenka elektryczna, kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym, suszarka do ubrań, urządzenia wentylacyjne klimatyzacyjne, elektronarzędzia, inne ZSEE powyżej 15kg.

Firmy i Instytucje mogą przekazać elektrośmieci na konto naszej szkoły.

Placówki oświatowe (które nie uczestniczą w programie) czy firmy/instytucje, pragnące oddać elektrośmieci na rzecz przedszkola/szkoły uczestniczącej

w programie, składają zamówienie wypełniając on-line formularz : www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl   W okienku tekstowym dostępnym w formularzu należy dodać informację o chęci otrzymania kuponów Funduszu Oświatowego, podając nazwę i adres szkoły biorącej udział w programie, na rzecz, której kupony te zostaną przekazane.

Formularz na stronie: www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl

Nagroda dodatkowa - Do wygrania są tablice interaktywne!

Czasu nie dużo, ale przy ogromnym zaangażowaniu wszystkich rodziców jesteśmy w stanie zwyciężyć!!!!! Są już tacy, którzy mogą poszczycić się swoimi kilkudziesięciu kilogramowymi zbiorami. Jadąc do znajomych, rodzinny pytajcie o elektrośmieci. Zapukajcie do sąsiadów! Może w Waszych miejscach pracy znajdziecie elektrośmieci. Proszę wszystkich o poszukiwania i aktywne włączenie się w akcję. Oprócz nagrody głównej można zdobyć dla szkoły wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych za zebrane kupony.

W razie pytań proszę zgłosić się do koordynatora w szkole Doroty Dominiczak.