Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności - Świętokrzyskie Dwujęzyczne

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do projektu wspieranego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Szkolne Inkubatory Dwujęzyczności – Świętokrzyskie Dwujęzyczne”.

Cele projektu to wzrost umiejętności uczniów w zakresie praktycznego posługiwania się językiem obcym oraz podniesienie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie nauczania dwujęzycznego.

Wśród działań projektowych znalazły się szkolenia dla nauczycieli, wizyta studyjna w warszawskiej szkole, która już od kilku lat z powodzeniem realizuje nauczanie dwujęzyczne, utworzenie platformy e-learningowej – Cyfrowe Laboratorium Dwujęzyczności oraz realizacja „Inicjatyw Dwujęzycznych” w szkołach.

Zadaniami grup projektowych było przygotowanie i realizacja inicjatyw dwujęzycznych tj. inicjatyw obejmujących Zintegrowane Nauczanie Językowo-Przedmiotowe (z ang. CLIL).

CLIL (Content and Language Integrated Learning) wpisuje się w projekt Dwujęzyczne Świętokrzyskie zainicjowany przez Marszałka woj. Świętokrzyskiego i ŚCDN.

Do ww projektu przystąpiły nauczycielki języków obcych naszej szkoły: p. Sylwia Nowak z uczniami kl. 1d SP, p. Daria Kingdom  z uczniami kl. 4b SP i p. Ewa Jamka z uczniami z kl. 1b Gim. W ramach projektu uczniowie spotykali się ze swoimi nauczycielkami i pod ich opieką opracowali zadania projektowe w języku obcym.

1. Klasa Id SP brała udział w projekcje edukacyjnym „Świętokrzyskie Dwujęzyczne”. Przedsięwzięcie obejmowało promocję zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania w języku angielskim. Efektem końcowym było polsko – angielskie przedstawienie dla rodziców pt. „Delicious sandwiches”. Dzieci poznały nazwy owoców i warzyw w języku angielskim, podstawowe zwroty oraz piosenki o zdrowym odżywianiu. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty kulinarne wraz z rodzicami – tworzenie zdrowych, pożywnych kanapek, sałatek, koreczków.
  2. W klasie 4b SP zajęcia CLIL prowadzone były przez p. Darię Kingdom i obejmowały tematy z zakresu lekcji przyrody. Cykl zajęć dotyczył dostosowania organizmów do życia w środowisku wodnym (adaptations to living in water) oraz łańcucha pokarmowego w środowisku wodnym (marine food chain).
  3. Gimnazjaliści wybrali temat Matematyka na języku niemieckim - Mathe im Deutschunterricht. Najpierw wyszukali zadania matematyczne, które następnie przetłumaczyli na język niemiecki, zrobili kartę pracy z zadaniami opatrzoną dodatkową pomocą obrazkową oraz stworzyli prezentację Power Point dot. realizowanego zadania, która została przedstawiona na ogólnym podsumowaniu wszystkich projektów w ŚCDN. Nad projektem wraz z nauczycielką E. Jamką pracowali uczniowie z klasy 1b: Aleksandra Piątek, Natalia Krzemińska, Małgorzata Polut, Karolina Stefańska, Aleksandra Skuza, Martyna Strzęp, Karolina Grzesik, Patryk Sowa.

W maju 2015r. w ŚCDN nastąpiła prezentacja wszystkich inicjatyw dwujęzycznych realizowanych przez świętokrzyskie szkoły w ramach projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne. Za udział, włożony trud i opracowanie interesujących inicjatyw dwujęzycznych nasza szkoła otrzymała zasłużony Certyfikat. Wierzymy, że to dopiero początek drogi do nauczania dwujęzycznego w naszej szkole.