Edukacja przez szachy

„Nie żałuj ofiar ani strat, gdy możesz rzec królowi mat”

W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 klasa 2c SP kontynuuje zajęcia szachowe w ramach ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Przypomnijmy, że tylko nieliczne szkoły z Kielc biorą w nim udział. Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Ta królewska gra rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, a bez niej niemożliwa jest poprawna koordynacja ruchów, określenie odległości między przedmiotami, określenie stron świata i kierunków lewo – prawo itp. Szachy uczą samodzielności myślenia, a tym samym stymulują kreatywność młodych ludzi i motywują do samodzielnej pracy. Szachy to żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia nieuświadamiany, pomoże mu na matematyce, fizyce, nawet technice i geografii.

Projekt ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej oraz poparcie UE, a wspiera go m.in. Świętokrzyski Związek Szachowy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, ŚCDN, Kuratorium Oświaty oraz Urząd Marszałkowski.

Podobnie jak w roku poprzednim klasa 2c ma dodatkowo obowiązkowe zajęcia szachowe, które prowadzi p. Ewa Jamka. Uczniowie przypomnieli się sobie zasady panujące na szachownicy. W tym roku skupią się na typowych debiutach i popularnych końcówkach. Wszyscy wiedzą już doskonale, że gra w szachy uczy zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika.

Wierzymy, że w przyszłości będą pogłębiać tajniki gry w szachy, a kiedyś sobie przypomną, że wszystko zaczęło się w SP 31