Z życia klas 4

IVa i IVc w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

W dniach 23.11.2018 (kl. IVc) i 30.11.2018 (kl. IV a) uczniowie uczestniczyli w lekcjach przyrody, które miały miejsce nie w murach szkolnych, tylko w siedzibie Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Uczniowie poznali różne formy ochrony przyrody w Polsce, jak również i parki krajobrazowe znajdujące się na terenie województwa świętokrzyskim wraz z ich rezerwatami.

Istnienie 8 parków krajobrazowych na terenie naszego województwa, a szczególnie położenie fragmentu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego w granicach administracyjnych miasta Kielce jest dużą rzadkością i ciekawostką przyrodniczą. Sporą atrakcją dla dzieci była możliwość obserwowania 3 popielic szarych – ssaków objętych ochroną gatunkową, dzięki czemu zanotowano w ostatnim czasie ich wzrost liczebny. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali broszury, z których mogą dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat świętokrzyskich parków krajobrazowych i rezerwatów.

Uczniowie klasy IVc zapalili również symboliczny znicz przy Pomniku Legionów, znajdujący się koło WDK, pamiętając o bohaterach naszej Ojczyzny z czasów odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie z klasy IVa zapalili znicze pod pomnikiem Powstania Styczniowego na Karczówce, oraz na grobie księdza Stanisława Ziółkowskiego.