Z życia klas 3

„Tłusta Środa” w klasie III C.

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany także jako zapusty. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym dniu najpopularniejsze słodkości to pączki i faworki.

Zwyczaj obchodzenia tłustego czwartku sięga czasów pogańskich, potem tradycję tę kultywowali Rzymianie. Początkowo w Polsce zwyczaj ten wyglądał inaczej niż obecnie – do wybranych pączków wkładano orzeszek lub migdał, a komu udało się trafić na taki wypiek, mógł potem cieszyć się dużym szczęściem. Dawniej pączki nadziewane były słoniną, boczkiem i mięsem. Zgodnie z tradycją, brak „objadania się” pączkami w tłusty czwartek może w przyszłości przynieść nieszczęście.

Tłusty Czwartek w tym roku szkolnym wypada 23 lutego, ale w tym dniu mieliśmy już dawno zaplanowany wyjazd do kina, więc zajadaliśmy pyszne pączki już w środę.

„Tłusta Środa” na pewno będzie dla nas szczęśliwa, przyniesie nam dostatek i powodzenie, gdyż z wyprzedzeniem zjedliśmy już tradycyjnego pączka.