Z życia klas 3

Klasa III C na warsztatach ceramicznych w Institute of Design w Kielcach

W dniu 23 listopada udaliśmy się z kolejną, już trzecią wizytą do Institute of Design w Kielcach. Okazało się, że omawiany w szkole blok tematyczny „Skarby ukryte w ziemi” świetnie wkomponował się w warsztaty praktyczne „Ceramika – projekt i produkt” realizowane jako lekcje designu.

Najpierw zwiedziliśmy Studio Ceramiczno – Szklarskie. To jeden z najmocniejszych punktów w ofercie Instytutu. Pracownie wchodzące w skład Studia wyposażone są w profesjonalny sprzęt potrzebny do tworzenia użytkowej  oraz artystycznej ceramiki i szkła: cztery piece elektryczne oraz jeden gazowy do wypału ceramiki. W części ceramicznej Studia znajduje się modelarnia z nowoczesnym toczkiem modelarskim. Pracownia posiada również koła garncarskie, mieszalniki do gliny, prasę, drukarkę do kalek ceramicznych oraz bogaty zestaw narzędzi do obróbki gotowych elementów.

Potem  każdy z nas otrzymał kulę gliny i ciężko pracowaliśmy nad tą bryłą. Nastąpił proces ugniatania, wałkowania, formowania i projektowania wzorów. Czuliśmy się jak prawdziwi artyści – garncarze! Następnie nasze przedmioty gliniane zostaną wypalone w piecu, w bardzo wysokiej temperaturze. Po trzech tygodniach zobaczymy jakie  „cudeńka” gliniane stworzyliśmy.