Z życia klas 3

Klasa III C na wycieczce w „Grodzie Pędzików”

W dniu 21 czerwca pojechaliśmy na ostatnią już wycieczkę w tym roku szkolnym do „Wioski Rycerskiej” w Siedlcach, która znajduje się na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Gród państwa Pędzików to wyjątkowe miejsce, ponieważ powstało z zamiłowania jego właścicieli do historii dawnego oręża oraz zwyczajów i tradycji okresu średniowiecza.

Ten atrakcyjny obiekt nie tylko imituje czasy średniowiecza, ale stanowi też replikę tamtejszych osiągnięć w dziedzinie budownictwa obronnego i fortyfikacji. W kuźni obejrzeliśmy stare narzędzia do wytwarzania broni białej i czarnoprochowej oraz kolekcję hełmów średniowiecznych. Mogliśmy przymierzyć zbroję rycerską, hełm oraz kolczugę; spróbować utrzymać jedno i dwuramienny miecz. Wysłuchaliśmy informacji na temat historii oręża i obyczajów rycerskich. Oglądaliśmy wystawę broni białej oraz strzeleckiej z okresu od V do XV wieku. Uczestniczyliśmy w pokazie bicia nonet – każdy z nas otrzymał taką monetę. Na strzelnicy średniowiecznej spróbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z łuku.

To był a bardzo interesująca lekcja „żywej historii” połączona z zabawą także  historyczną z wykorzystaniem „średniowiecznych pamiątek”.