Z życia klas 0

Zdrowe odżywianie w 0A – spotkanie z pielęgniarką szkolną.

W dniu 30 listopada zaprosiliśmy do naszej klasy panią Dorotę Stąpór, pielęgniarkę szkolną. Tematem spotkania było znaczenie zdrowego odżywiania dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Ludzie przygotowując różne potrawy nauczyli się przetwarzać i wzbogacać żywność w różne składniki „dopasowując” ją do swoich upodobań smakowych. Niestety, nie zawsze sposób przygotowania posiłków, a tym samym sposób odżywiania jest prawidłowy, to znaczy zdrowy.

Na podstawie plakatów „Talerz zdrowia” i „Piramida żywienia”, poznaliśmy produkty, które powinny stanowić podstawę naszych posiłków, a które należy spożywać w  niewielkich ilościach. Rozmawialiśmy też o witaminach,  ponieważ stanowią niezbędny składnik naszego organizmu. Niestety nie są one wytwarzane samoistnie, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem codziennie. Należy również pamiętać o prowadzeniu aktywnego trybu życia.

Teraz już wiemy, że przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania gwarantuje pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, a w konsekwencji na prawidłowy rozwój i ogólną sprawność fizyczną.