Z życia klas 0

Klasa 0A w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Filharmonia Świętokrzyska kojarzy nam się głównie z koncertami muzycznymi, które raz w miesiącu odbywają się w naszej szkole. Są to atrakcyjne lekcje muzyki prowadzone przez doświadczonych  muzyków z programem opracowanym specjalnie dla dzieci młodszych, ale teraz miało być inaczej!

W dniu 13 kwietnia pojechaliśmy zwiedzić filharmonię – budynek zaskoczył nas wielkością i nowoczesnym wnętrzem. Został podzielony na kilka części. Przestrzeń publiczną z częścią kameralną obejmuje bardzo duże foyer, w którym można organizować wystawy, wernisaże, spotkania, prezentacje. Znajduje się tu również kawiarnia artystyczna, księgarnia muzyczna, kwiaciarnia. Część koncertową z estradą zajmuje sala koncertowa, sala kameralna, sala konferencyjna,  dziedziniec koncertowy (z możliwością zadaszenia) i biblioteka. W części administracyjnej znajdują się garderoby dla solistów, dyrygentów i muzyków; a w części hotelowej powstały pokoje dla zaproszonych  muzyków.

Zwiedzanie filharmonii „od kuchni” było dla nas niezwykle atrakcyjne, ale również zaskakujące. Budując ten obiekt zastosowano wiele efektownych i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Po raz pierwszy jechaliśmy windą dla instrumentów muzycznych – jej ściany wyłożone były miękkim materiałem, aby instrumenty bezpiecznie przetrwały drogę na koncert. Podróżowaliśmy również windą „zewnętrzną” aż do parkingu podziemnego. Zobaczyliśmy specjalne „garderoby” dla instrumentów i bibliotekę, w której przechowywane są…nuty.

Mieliśmy również okazję uczestniczyć w próbie koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Systematyczna praca i zaangażowanie całego zespołu sprawia, że każdy koncert jest niezapomnianym wydarzeniem.

To był dzień pełen muzycznych wrażeń!