Z życia klas 0

„Moje zdrowe i piękne zęby” - spotkanie z pielęgniarką szkolną w klasie 0A.

W dniu 14 marca już po raz drugi gościliśmy w naszej klasie panią Dorotę Stąpór, pielęgniarkę szkolną. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła znaczenia higieny jamy ustnej dla zdrowia naszych zębów.

Ładne, zdrowe i zadbane zęby są ważnym elementem urody człowieka, ale nie jest to ich najważniejsza funkcja. Zęby przygotowują pokarmy do trawienia – rozdrabniają je. Odgrywają też bardzo istotną rolę przy wymawianiu poszczególnych głosek. Brak dbałości o zęby i dziąsła może spowodować nie tylko ich utratę, ale także wywoływać wiele groźnych chorób.

Pani pielęgniarka przedstawiła nam 5 zasad dbania o zęby, które dotyczą prawidłowego czyszczenia zębów, używania pasty z fluorem, spożywania pokarmów bogatych w wapń i witaminy, regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa oraz używania bezcukrowej gumy do żucia.

Teraz już wiemy, że to my mamy wpływ na zdrowie swoich zębów, bo „bez zdrowych zębów nie ma pełnego zdrowia’.