Z życia klas 0

Lekcja teatralna w Teatrze Lalki i aktora „Kubuś” z klasą 0A.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach obok realizacji spektakli repertuarowych prowadzi również działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W dniu 1 marca obejrzeliśmy przedstawienie „Dwie wyspy”, które opowiada o różnych odcieniach towarzyszących nam uczuć. Ten oryginalny spektakl łączy lalki teatralne z ciekawymi rekwizytami papierowymi i wizualizacjami. Potem zostaliśmy zaproszeni na lekcję teatralną do pracowni plastycznej. To jedno z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejsc w teatrze, szczególnie w teatrze lalek. Tam powstają dekoracje, rekwizyty, maski, a przede wszystkim LALKI. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia lalek teatralnych, od projektu do gotowej postaci. Poznaliśmy różne rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji. Teraz już wiemy, czym się różni kukła od jawajki i dlaczego marionetka jest cięższa od pacynki.

Projekty scenografów, pomysły plastyków i konstruktorów, a potem aktorska technika animacji sprawiają, że po opuszczeniu pracowni plastycznej lalki na scenie ożywają, wywołując radość, wzruszenia i emocje widzów.

To było niezwykle pouczające spotkanie z „lalkami teatralnymi”.