Z życia klas 0

Tłusty Czwartek w klasie 0A.

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany także jako zapusty. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym dniu najpopularniejsze, słodkie przysmaki to pączki i faworki.

Zwyczaj obchodzenia tłustego czwartku sięga czasów pogańskich. Potem tradycję tę kultywowali Rzymianie. Początkowo w Polsce zwyczaj ten wyglądał  inaczej niż obecnie. Do wybranych pączków wkładano orzeszek lub migdał, a komu udało się trafić na taki wypiek mógł potem cieszyć się dużym szczęściem. Dawniej pączki nadziewane były też słoniną, boczkiem i mięsem. Zgodnie z tradycją brak „objadania” się pączkami w tłusty czwartek wróży w przyszłości niepowodzenie.

W tym roku szkolnym w tłusty czwartek  czekało na nas wiele atrakcji. Tak się złożyło, że w dniu 8 lutego mieliśmy już dawno zaplanowany wyjazd do kina, a więc najpierw obejrzeliśmy ciekawy film „Wiplala” w ramach projektu „Kino Szkoła”, a potem czekały na nas pyszne pączki.

Takich dni, pełnych  „smacznych” wrażeń powinno być więcej!