Z życia klas 0

„Zrób sobie pamiątkę” z klasą 0A w Geoparku.

W dniu 23 stycznia pojechaliśmy, już po raz drugi w tym roku szkolnym do Centrum Geoedukacji w Kielcach. Jest to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi badawczych.

Zwiedziliśmy Galerię Ziemi – była to opowieść o jednym z rozdziałów księgi Ziemi, który nosi nazwę Dewon. Zapoznaliśmy się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały dawne obszary Gór Świętokrzyskich. Specjalne przygotowane diagramy z modelami organizmów wprowadziły nas w świat lagun, raf koralowych głębokich mórz. Na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych dowiedzieliśmy się co się działo z dewońskimi skałami na ziemi świętokrzyskiej.

Hitem wycieczki była oczywiście „Podróż do wnętrza Ziemi” w kapsule 5D. Zimna i wilgotna jaskinia, gorący wiatr, morska bryza stały się rzeczywistością.

Pełni wrażeń zasiedliśmy do praktycznych zajęć geoedukacyjnych „Stwórz sobie pamiątkę. Moje pierwsze szlify”. Były to warsztaty wstępnej obróbki skał, podczas których poznaliśmy tajniki szlifowania i polerowania skał świętokrzyskich. Taka oszlifowana i wypolerowana skała jest dla nas doskonałą pamiątką z wycieczki do Geoparku.

Zajęcia w Centrum Geoedukacji były bardzo atrakcyjne! Z pewnością tu jeszcze wrócimy!.