Magiczne andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W świetlicy szkolnej  przygotowano  andrzejkowe wróżby. Na początku uczniowie zapoznali się z tradycją andrzejkową oraz przysłowiami związanymi  z dniem św. Andrzeja. A potem było wiele ciekawych wróżb. Jedną z nich  była wróżba z wahadełkiem - nad miską trzymamy wahadełko, jeśli się poruszy w prawo - spełni się życzenie, a jeśli w lewo - nie. Następnie z  zamkniętymi oczami trafiamy w szablon liter. W jaką literę trafimy, na taką zaczynać się będzie imię przyszłej żony lub męża. Kolejno z zamkniętymi oczami dotykamy  podziałki centymetra - za tyle lat ktoś wyjdzie za mąż lub się ożeni. Powodzeniem cieszyło się kręcenie ,,Kołem fortuny", losowanie kolorowych karteczek, rzucanie monet do miski, wybór kubeczka z przedmiotami oraz tradycyjne serduszka z imionami, zawodami i najstarsza wróżba z piór. Świetlica szkolna w tym szczególnym dniu została przyozdobiona w elementy dekoracyjne wykonane przez dzieci. To była wspaniała zabawa. Ciekawe, czy komuś spełnią się andrzejkowe przepowiednie...
                                                                                    Teresa Gałka ,Małgorzata Łata, Jolanta Mlazga