Kolorowe mandale

Mandala to jedna z ostatnich świetlicowych prac plastycznych, która zasługuje na wspomnienie, gdyż spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci. Mandala wymaga skupienia, precyzji, dokładności ale przede wszystkim bogatej wyobraźni  i kreatywności.

Ale czym właściwie jest mandala?

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.

Korzyści z tworzenia mandali:

• rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
  • pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
  • pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
  • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pomaga się wyciszyć i zrelaksować.

A tak relaksowały się Świetliczaki tworząc kolorowe mandale: