Szkoła promująca zdrowie - zdrowy styl życia

"Pora na pomidora" w klasach O-III

Klasy 0-3 przystąpiły do programu edukacyjnego oraz konkursu ”Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców.” Z okazji szkolnego happeningu udekorowano korytarz papierowymi jabłkami i gruszkami oraz hasłami programu „Pora na pomidora”.

Zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne poszerzające wiedzę na temat warzyw i owoców, ich wpływu na zdrowie pod każda postacią: świeżych przekąsek oraz przetworów. Uczyliśmy się piosenek, zabaw o tematyce zdrowotnej i kulinarnej, przygotowywaliśmy hasła, plakaty promujące zdrowe odżywianie. Wielkim wyczynem był wspólny taniec owocowo – warzywny w wykonaniu ponad 200 uczniów jednocześnie. Ponadto uczniowie z wszystkich klas przynosili do szkoły świeże owoce i warzywa oraz przetwory. Podczas klasowych warsztatów kulinarnych przygotowywali sałatki, soki, koktajle, kanapki, by podczas happeningu smakować. Powstał piękny kram warzywno – owocowy, kram z przetworami owocowo – warzywnymi oraz stoisko z wyrobami kulinarnymi wszystkich klas. Do akcji włączyli się wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolne, nauczyciele świetlicy, katecheci, pedagog szkolny oraz kolega ze starszych klas, który pełnił rolę reportera. Każda klasę wspomogli w realizacji rodzice, którzy pomagali podczas warsztatów kulinarnych oraz w prowadzeniu stoisk.

W czasie happeningu było kolorowo, gdyż dzieci i nauczyciele przebrali się za owoce i warzywa. Nauczyciele z daleka wyróżniali się warzywnymi głowami, których autorką i wykonawczynią była pani Dorota Wieloch. Pani dyrektor Marta Dibelka została udekorowana przypinką w kształcie truskawki, pan wicedyrektor Cezary Wróblewski soczystym jabłuszkiem. Z wielką radością dzieci i nauczyciele wraz z dyrekcją przyjęli niespodziankę od organizatorów happeningu, która polegała na przeczytaniu z podziałem na role wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Dwudziestu aktorów dostarczyło dzieciom wielu emocji i zabawy, ale też i sami byli zadowoleni z tej roli. Po wspólnych zabawach wszyscy kosztowali zdrowych przekąsek. Dużą popularnością cieszyły się chipsy owocowe przygotowane przez klasę IIa, które uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowywali przez cały tydzień, a sałatka klasy IIb wyeksponowana w olbrzymiej dyni zniknęła w mig. Pycha były też koreczki owocowe, kanapki, sałatki, soki i koktajle, świeże owoce i warzywa. Tempo znikających potraw świadczy o tym, że nasi uczniowie lubią jeść polskie owoce i warzywa, a olbrzymi wybór zdrowych smakołyków poszerzył gamę ich smaków. Postarają się włączać nowe smaki do swoich diet, prosząc rodziców o przygotowywanie próbowanych potraw.

Myślę, że ten dzień będziemy wspominać przez długie lata, a tym samym pamiętać, czego się nauczyliśmy.