O zajęciach plastycznych słów kilka

Zajęcia plastyczne odbywają się w trzech grupach  wiekowych we wtorek, czwartek i w piątek w sali nr 8 pawilonie C. Ogółem uczęszcza na nie ok. 70 uczniów korzystających ze świetlicy.

Na zajęciach, dzieci  wykonują przede wszystkim  prace na konkursy, które są wewnątrzszkolne jak i zewnątrzszkolne. Technika prac to ołówek, pastel olejny i wydzieranka – mozaika. Technikę również mogą wybrać dzieci i wykonać pracę z materiałów które przyniosą. Na zajęciach odstępujemy od rysowania kredkami ołówkowymi i pracujemy nad techniką i nowym sposobem rysowania pastelami olejnymi. Staramy się mieszać pastele nakładając je na siebie oraz rozcierając je chusteczką higieniczną. Takie umiejętności bardzo się przydadzą, szczególnie, iż pastel olejny towarzyszy dzieciom na plastyce od kl.4. Stopniowo będą wprowadzane nowe  techniki w zależności od przygotowania dzieci i przynoszenia materiałów potrzebnych do pracy. W miesiącu kwietniu dzieci przejdą do malarstwa. Zajęcia są uzupełnieniem zajęć manualnych, w których dzieci uczestniczą na świetlicy. Program ułożony jest tak, żeby zajęcia się nie nakładały oraz aby zajęcia dodatkowe prowadzone były w sposób ukierunkowany, przez specjalistę przedmiotowca. Na każdych zajęciach n-l plastyk tj. p. Beata Jarosz wprowadza dzieci w klimat pracy przygotowując zawsze multimedialny pokaz slajdów. Pokazuje  prace innych uczniów, objaśnia zagadnienie, ukierunkowuje i inspiruje  dzieci tematycznie. Każde dziecko wykonuje pracę samodzielnie od początku do końca na lekcji. Dzieci generalnie nie zabierają prac do domu, z wyjątkiem choroby dziecka.  Uczniowie są bardzo zadowoleni, cieszą się z konkursów i są zmotywowani do dalszej pracy. Pracując w specjalnie przygotowanej pracowni dzieci czują się miło i twórczo. Pracownia jest kolorowa, na ścianach wiszą prace plastyczne oraz przedmioty, które dzieci rysując mogą położyć przed sobą. Na zajęciach w kl. 3 n-l wprowadził dodatkowo słuchanie muzyki. Dzieci wcześniej przygotowują sobie mini play listę, co pomaga im poczuć się spokojnie, rozluźnić się a zarazem rozbudzić wyobraźnię.

Zajęcia plastyczne  wzbogacają twórcze myślenie, wyobraźnię  dziecka, uwrażliwiają na piękno i estetykę. W pawilonie C dzieci mogą podziwiać prace starszych kolegów z kl. 4-6 SP i 1-3 gimnazjum.