Informacje o konkursach

Rusza trzecia edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego

Uwaga!!! Rusza trzecia edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas 4-6 SP oraz I-III gimnazjum o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii

CELE KONKURSU:

1. zainteresowanie uczniów kulturą języka ojczystego,
  2. popularyzacja wiedzy o języku polskim,
  3. uwrażliwienie uczniów na poprawną pisownię,
  4. dbałość o kulturę języka.

1. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie.
  2. Prace uczniów są oceniane i wpisywane jako oceny cząstkowe z języka polskiego do dziennika w kategorii „dyktanda”.
  3. Konkurs składa się z 5 etapów  przeprowadzanych  od października do maja.
  4. Uczniowie przed każdym etapem konkursu zapoznają się z pisownią  40 -50 wyrazów, z  których 20  wystąpi w pracy konkursowej. Uczniowie otrzymują wykaz wyrazów najpóźniej 2 tygodnie przed danym etapem konkursu.
  5. Poziom trudności jest zróżnicowany, dostosowany do klas 4,5i 6 oraz klas gimnazjalnych.
  6. Za 1 błąd lub opuszczenie wyrazu uczeń otrzymuje punkt karny ( -1 pkt.)
  7. Zwycięża uczeń z najmniejszą liczbą punktów ujemnych.
  8. W konkursie zwycięża klasa , która w przeliczeniu na 1 ucznia otrzymała najmniejszą liczbę punktów karnych.
  9. Najlepszy uczeń otrzymuje honorowy tytuł: „Szkolny Mistrz Ortografii” oraz nagrodę rzeczową. Nagrody rzeczowe otrzymują zdobywcy 2 i 3 miejsca.
  10. Dyplom otrzymuje  najlepsza w konkursie klasa.
  11. Najlepsi uczniowie  reprezentują szkołę w wojewódzkim konkursie orograficznym organizowanym w marcu podczas Tygodnia Kultury Języka.
  12. Zadania konkursowe są przeprowadzane na lekcjach języka polskiego, w określonym dniu.  Podsumowanie konkursu odbędzie się w czerwcu.

ZASADY PISOWNI SPRAWDZANE W CZASIE KOLEJNYCH ETAPÓW:

1. listopad – pisownia wyrazów obcego pochodzenia  (6.11)
  2. grudzień – użycie  wielkiej litery w tytułach utworów oraz nazw instytucji i zabytków (11.12)
  3. styczeń – użycie wielkiej litery w  nazwach geograficznych  (8.01)
  4. luty – łączna i rozdzielna pisownia wyrazów (wyrażenia przyimkowe, przyimki złożone, pisownia „nie”, „by”) (19.02)
  5. kwiecień – pisownia wyrazów zakończonych na „ą”, „ę”, „om”. „on”, głoski dźwięczne i bezdźwięczne, zakończenia – ctwo, stwo, -dztwo, -cki, -dzki  (8.04)

Regulamin opracowały: Zofia Bielecka i Dorota Czarnecka.

Organizatorzy Konkursu: nauczyciele języka polskiego.