Z życia klas I

Ia na międzynorodowym spotkaniu młodzieży

W dniach 7-11.09.2015r. realizowany był międzynarodowy projekt miasta Kielce. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, jak istotna w budowaniu społeczeństwa europejskiego jest kwestia zrozumienia i poszanowania inności każdego Europejczyka, jako indywidualnej jednostki, zakorzenionej w kulturze narodowej i tradycji lokalnej.

Odmienne tradycje kulturowe, światopoglądowe i religijne są skarbnicą wiedzy na temat europejskiej tożsamości oraz źródłem naszej jednej wspólnej europejskiej kultury.

Zgodnie z programem we wtorek 8 września 2015 w Muzeum Dialogu Kultur młodzież z różnych krajów zaprezentowała w języku angielskim swój region, opowiedziała o zwyczajach w nim panujących, pokazała charakterystyczne budowle, niektórzy na spotkanie przybyli nawet w swoich strojach regionalnych. Wśród uczestników była grupa młodzieży z Kielc oraz miast partnerskich i zaprzyjaźnionych: Gotha (Niemcy), Budapesztu-Czepel (Węgry), Bacău (Rumunia), Winnicy (Ukraina) oraz Vinicy (Macedonia).W spotkaniu wzięła udział także młodzież z naszego Gimnazjum (kl. 1a ze swoją wychowawczynią Ewą Jamką), które już od kilkunastu lat jest zaprzyjaźnione ze szkołą  Oststadtschule w Gotha. Po prezentacji uczniowie naszej szkoły i koledzy z Niemiec zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na kieleckim Rynku.

W kolejnych dniach nasi uczniowie spotkają się na projekcji filmu „Ida” oraz w Geoparku. W ostatnim dniu projektu niemiecka grupa odwiedzi naszą szkołą.