Aktualności - gimnazjum

Konkurs biblioteczny "Quo vadis"

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Obchodziliśmy w nim 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci Noblisty. Minęło 120 lat od chwili wydania powieści "Quo vadis", która przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. To był także rok 50-lecia istnienia muzeum w miejscu urodzenia pisarza.

W związku z tak ważnymi rocznicami biblioteka szkolna zainspirowana akcją Pary Prezydenckiej dotyczącą Narodowego Czytania "Quo vadis" zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjum, którego celem była popularyzacja twórczości H. Sienkiewicza, pobudzenie do refleksji i twórczego odbioru literatury, uwrażliwienie na różnorodne formy przekazu plastycznego.

Tematyką prac były scenki z powieści (np. podpalenie Rzymu, uczta u Nerona, walka Ursusa z turem), portrety postaci, budowle Rzymu, karykatury pisarza lub innej postaci z książki.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20.12.2016 r. w Izbie Patrona.

Młodzież uczestnicząca w tej uroczystości została zapoznana z prezentacją multimedialną, podczas której przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące powieści "Quo  vadis" oraz muzykę z ekranizacji powieści. Dokonano interpretacji fragmentów książki do ilustracji wykonanych przez uczniów. Bibliotekarze przygotowali do obejrzenia różne wydania książkowe, które ukazały się na przestrzeni wielu lat, znajdujące się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Organizatorzy: Alicja Pacanowska, Elżbieta Bielenda