Aktualności - gimnazjum

Rajd po Suchedniowsko – Oblęgorskim Parku Krajobrazowym

W sobotę 29 października uczniowie ZSO nr 15 uczestniczyli w wycieczce po Suchedniowsko – Oblęgorskim Parku Krajobrazowym i zabytkach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Trasa wiodła z Bobrzy przez bukowo-jodłowe lasy Wzgórz Kołomańskich do Samsonowa.

W lesie podziwialiśmy przepięknie wybarwione buki i zbieraliśmy grzyby ( prawdziwki, rydze, kanie i inne). Wędrując odnaleźliśmy ukryty w głębi lasu pomnik partyzantów oddziału AK Pawła Stępnia „Gryfa” i zapaliliśmy znicze. W Kołomani zatrzymaliśmy się przy pomniku rozstrzelanych przez Niemców w 1944 roku partyzantów z tego oddziału. Doszliśmy do Samsonowa, gdzie obok XIX wiecznej huty „Józefa” uczciliśmy pamięć żołnierza Wojska Polskiego Karola Honigsmana, który poległ we wrześniu 1939 roku samotnie osłaniając wycofujące się polskie oddziały. Pod krzyżem zapaliliśmy znicz. W gospodarstwie „Chata Toma” rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i wypiliśmy gorącą herbatę. Wspominaliśmy też „Szkołę pod Strzechą” 2015, w której braliśmy udział.

Wycieczkę zorganizowali opiekunowie SKKT „Quo Vadis” – pani Jolanta Węglarska i pan Roman Bajor.