Aktualności - gimnazjum

Szkoła Promująca Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Już kolejny rok jesteśmy Szkołą Promującą Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walkiz Rakiem. W ramach tego ogólnopolskiego programu profilaktycznego na godzinach wychowawczych we wszystkich klasach gimnazjalnych przedstawione zostały prezentacje multimedialne przygotowane m.in. przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Wszyscy uświadomili sobie, że prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych. Styl życia jest jednym z ważniejszych czynników odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowia, na kształtowanie którego każdy ma bezpośredni wpływ. Racjonalna dieta, prowadzony przez całe życie trening zdrowotny oraz unikanie używek to jego główne elementy, istotne w profilaktyce nowotworów. Warto wiedzieć, że dla niektórych nowotworów istnieją już programy badań przesiewowych zwiększających szansę na ich wyleczenie.

12 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wollnego od tytoniu
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pozwala zapobiegać nowotworom.
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.

10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że:

• karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią;
  • hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.

11. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:

wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków);

wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).

12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:

• raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet);
  • raka piersi (u kobiet);
  • raka szyjki macicy (u kobiet).