Aktualności - gimnazjum

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia i zjadania pączków i faworków (zwanych też chrustami). Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy
pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko).

Mądrość ludowa głosi, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Więc żeby tradycji stało się zadość, również uczniowienaszego gimnazjum zajadali się w tym dniu pysznymi pączkami z lukrem i skórką pomarańczową, posypką  czy z cukrem pudrem. Wszystkie smakowały znakomicie.
Nawet dziewczyny, które skrupulatnie liczą kalorie nie odmówiły dziś malutkiego pączusia.
Bo czego się nie robi dla tradycji ;)