Aktualności - gimnazjum

Klasa IIIb w Sądzie Rejonowym w Kielcach

Dnia 10.12..2018r. uczniowie klasy IIIb Gimnazjum uczestniczyli w przebiegu rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ul. Warszawska 44.
Rozprawę prowadziła Sędzia Mariola Paśnik  z Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego.

Sprawa dotyczyła przestępstwa skarbowego i była rozpatrywana z art. 107 Kodeksu Karnego Skarbowego oraz ustawy o grach hazardowych. W tej sprawie dwóch oskarżonych na podstawie umów najmu lokali prowadziło gry hazardowe na automatach do gier, bez wymaganej koncesji na prowadzenie kasyna do gier. Oskarżeni prowadzili te gry na terenie całej Polski.

 
Art. 107. § 1 Kodeksu Karnego Skarbowego brzmi: "Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie"
 
Uczniowie wysłuchali na żywo zeznań prokuratora, przedstawiciela straży celnej, adwokata i oskarżonych. Ponadto w sprawie przesłuchano pięciu świadków, a jeszcze 11 będzie w dalszej kolejności przesłuchiwanych.
 
Ponadto uczniowie nauczyli się treści przyrzeczenia, które brzmi:
Art. 188 Kodeks Postępowania Karnego:
§ 1. Świadek składa przyrzeczenie powtarzając za sędzią słowa: „Świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”.
§ 2. W czasie składania przyrzeczenia wszyscy, nie wyłączając sędziów, stoją.
 
Rozprawa wzbudziła bardzo dużo emocji podczas przesłuchania oskarżonych i  świadków. Trwała łącznie 4 godziny i była przestrogę dla młodzieży, że uzależnienia od hazardu nie wolno lekceważyć, bo zaczyna się niewinnie - od kilku wrzuconych monet. Potem przychodzą marzenia o wielkich wygranych, więc rosną stawki, a z nimi najczęściej długi. Skończyć się może nawet tragedią.
 
Po rozprawie była okazja, aby zadać pytania, zasiąść na miejscu sędziego, prokuratora,adwokata ,założyć togę sędziowską oraz łańcuch.
 
Uczniowie zapamiętali ważne zasady:
  • jawnie, czyli z udziałem publiczności (tzw. zasada jawności),
  • ustnie, czyli przez wypowiedzi sądu, zainteresowanych i przesłuchiwanych (tzw. zasada ustności),
  • przez bezpośrednie zapoznanie się sądu z materiałem dowodowym, czyli przesłuchanie osób, odczytanie dokumentów, oględziny rzeczy itp. (tzw. zasada bezpośredniości),
  • przy równym prawie zainteresowanych do przedstawiania własnych żądań i wniosków (tzw. zasada równości stron).
 
Opiekun wycieczki: Hanna Korba
 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im.Henryka Sienkiewicza w Kielcach
    ul. Krzemionkowa 1
  • centrala (41) 36-76-167,

Galeria zdjęć