Aktualności - gimnazjum

IIIa w Sądzie Rejonowym w Kielcach

Dnia 21.11.2018r. uczniowie klasy IIIa Gimnazjum uczestniczyli w przebiegu rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ul. Warszawska 44.
Rozprawę prowadził Sędzia  Kamil Czyżewski z Wydziału Karnego Sądu Rejonowego. Uczniowie mięli okazję wysłuchać na żywo zeznań prokuratora, adwokata, oskarżonych, pokrzywdzonych i świadków.

​​​​​​​

Była także okazja ubrać togę sędziowską, założyć łańcuch, który jest symbolem władzy sędziowskiej i zasiąść na miejscu sędziego.

Sala sądowa w polskich sądach  pochodzi wprost od forum rzymskiego. Na forum tym, przy specjalnym stole i na specjalnym krześle  urzędował pretor ubrany w togę.

Nawiązując do tego wzoru stół sędziowski dużych rozmiarów znajduje się na podwyższeniu, a za nim znajdują się krzesła sędziowskie. Nad stołem sędziowskim wisi godło państwowe, które ma reprezentować majestat Rzeczypospolitej.. Patrząc od godła, z lewej strony stołu sędziowskiego swoje miejsce ma prokurator. Natomiast patrząc w głąb sali, po prawej stronie sędziów znajduje się ława tego, który żąda ochrony prawnej lub o coś wnosi (oskarżyciel, którym nie zawsze musi być prokurator, a także powód czy wnioskodawca), po lewej zaś ława tych, przeciwko którym ma zostać ochrona przydzielona – „broniących się” (oskarżonych czy pozwanych). Ta ostatnia w procesach karnych zwana jest potocznie ławą oskarżonych. Przed stołem sędziowskim, między ławami stron, znajduje się pulpit, przed którym zeznają świadkowie. W sali sądowej znajdują się także miejsca dla publiczności. 

Historia sądów i sądownictwa łączy się bezpośrednio z historią ludzkości, gdyż ludzie od niepamiętnych czasów popadali w konflikty ze sobą i próbowali je na różne sposoby rozwiązywać. Najprostszym sposobem rozwiązywania konfliktów były rozwiązania siłowe, jak wojny, czy zabójstwa niewygodnych członków społeczności. Z czasem, w miarę rozwoju myśli ludzkiej tego typu rozwiązania zostały zepchnięte na bok, a w ich miejsce pojawiły się próby rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej. Początkowo takie spory rozwiązywały osoby posiadające szczególne cechy (przede wszystkim doświadczenie życiowe), jednak z biegiem czasu funkcje te przejęły wyspecjalizowane organy państwowe.

  Sąd– we współczesnych demokratycznych systemach prawnych jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości tzn.nie podlega innym organom władzy i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie. 

Opiekun wycieczki: Hanna Korba

Galeria zdjęć

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im.Henryka Sienkiewicza w Kielcach
    ul. Krzemionkowa 1
  • centrala (41) 36-76-167,

Galeria zdjęć