Aktualności - gimnazjum

Uczniowie klas III śladami Miejsc Pamięci

22 października uczniowie klas III uczestniczyli w wycieczce śladami ważnych miejsc dla historii Polski i regionu. Wycieczkę ( darmową dla uczniów) zorganizował OMPiO , a nasi uczniowie zostali zgłoszeni przez pana Z. Czyża – nauczyciela historii.

Najpierw odwiedziliśmy miejsce upamiętniające śmierć Wojtka Szczepaniaka i ofiar egzekucji w kieleckim lesie. Później pojechaliśmy do opactwa cystersów w Wąchocku. Stamtąd udaliśmy się do Starachowic, by zobaczyć dawną hutę , produkowane w mieście samochody ciężarowe „Star” –chlubę miasta i Polski oraz zobaczyć , jak wyglądał rejon Kielecczyzny przed milionami lat w Muzeum Przyrody i Techniki.
Następnie udaliśmy się na Św. Krzyż , aby poznać historię klasztoru, zwyczaje zakonników, zobaczyć zmumifikowane ciało Wielkiego Jaremy i … Gołoborze.
Wycieczka była bardzo udana , zwłaszcza że wieńczyła piękną polską jesień. Podziwialiśmy uroki Gór Świętokrzyskich w porannej mgle i podczas południowego słońca. Młodzież zachowywała się wzorowo, czym zasłużyła sobie na pochwały przewodników.
30 października w salach OMPiO przy ul. Zamkowej w Kielcach odbyły się warsztaty podsumowujące wycieczkę . Uczniowie definiowali rolę , znaczenie tożsamości i świadomości narodowej, obejrzeli wystawę poświęconą II wojnie światowej i czasom okupacji.
A później w ośrodku Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 poznali wstrząsającą historię pogromu żydowskiego w Kielcach. Dowiedzieli się , kim był Jan Karski – dzięki temu nie przejdą obojętnie obok „Ławeczki Karskiego”.
Zachowanie uczniów – dojrzałe , dlatego otrzymali pochwały od organizatorów.